top of page
  • Zdjęcie autoraSzymon Kaźmierczak

Kurs manipulacja powięzi (FM - fascia manipulation), Poznań


W dniach 26-28.01 w Poznaniu uczestniczyłem w szkoleniu dot. manipulacji powięzi.


Do stolicy Wielkopolski jeszcze wrócę, bo to dopiero początek szkolenia, które zakończy się w czerwcu.


Czym jest powięź?


To miękkotkankowa składowa systemu tkanki łącznej znajdująca się w całym ciele. Otacza i przenika wszystkie narządy, mięśnie, kości, włókna nerwowe. Po urazie to powięź tworzy środowisko dla naprawy tkanki.


Manipulacja powięzi


To rodzaj terapii manualnej stosowanej w leczeniu mięśniowo-szkieletowych dolegliwości bólowych. Opiera się o trójpłaszczyznowe podejście do ciała człowieka i powiązaniach struktur mięśniowych, nerwowych, naczyniowych oraz narządów wewnętrznych. W manipulacji powięzi należy patrzeć na ciało globalnie, ponieważ przyczyna problemu często leży daleko od źródła bólu. Takie podejście uczy otwartości umysłu i skupia się na leczeniu przyczyny, a nie zwalczaniu objawów (to tak jakby łódź nabierała wody, a my zamiast załatać dziurę to tylko wylewamy wodę wiadrami).


Podczas trzech intensywnych dni przerobiliśmy sporo materiału, który otworzył mi oczy i głowę na istotne kwestie związane z anatomią, wzajemnymi powiązaniami wewnątrz organizmu jak i kwestiami emocjonalnymi. Kolejna część za półtorej miesiąca i nie mogę się już jej doczekać.


Kilka zdjęć z kursu manipulacje powięzi, PoznańComments


bottom of page